Přejít na podrobné vyhledávání
Přejít na podrobné vyhledávání
Přejít na podrobné vyhledávání

Ministři spravedlnosti jednali přes videokonferenci

Čtvrtek 4. června 2020 byl ve znamení neformálního videokonferenčního jednání ministrů spravedlnosti nahrazující zasedání Rady pro justici a vnitro, která se měla oficiálně konat v Lucemburku.

Na programu jednání byla debata ministrů o návrhu nařízení o právu rozhodném pro účinky postoupení pohledávek na třetí strany a dále diskuze o problematice extradic občanů EU do třetích států a dopadech pandemie COVID-19 na oblast justice.

Návrh nařízení o postoupení pohledávek na třetí strany je jedním z právních předpisů upravujících rozhodné právo. Jeho projednávání probíhá od r. 2018. Na jednání se ministři zaměřili na problematiku vyloučení retroaktivního působení, univerzální aplikovatelnosti a novace. Novace závazků je častým způsobem smluvních změn, zvláště u určitých typů derivátových kontraktů. Ministři se shodli, že téma novace a jejích dopadů na finanční trhy je třeba dále diskutovat na technické úrovni, neboť dosud nebylo během vyjednávání zpracováno natolik, aby mohlo být předloženo ministrům k politickému rozhodnutí. Ministři se dále shodli na zákazu retroaktivity nařízení a na univerzální aplikovatelnosti.

Dalším bodem byla diskuze o problematice vydávání občanů jiného členského státu, než dožádaného členského státu EU, do třetích států ve vztahu k judikatuře SDEU týkající se zejména rozhodnutí ve věci Petruhhin. Většina ministrů ocenila společný přístup EU při respektování mezinárodních smluv a podpořila přípravu analýzy ze strany Eurojustu a Evropské justiční sítě v trestních věcech, která bude dále diskutována.

Třetím tématem byly dopady pandemie COVID-19 na oblast justice. Ministři si vyslechli prezentace Evropské komise, Eurojustu, Evropské justiční sítě v trestních věcech a Agentury pro základní práva (FRA) a shodli se, že mimořádná opatření, které členské státy přijaly, musí být časově omezená, proporcionální a musí respektovat základní práva. Stejně tak jejich rozvolňování musí být založeno na respektu k vládě práva. Ve většině členských států již dochází k uvolňování opatření a pomalému návratu k normálnímu způsobu života. Pozitivním výsledkem pro všechny je digitalizace justičního prostředí, komise připravuje další podporu rozvoji digitalizace, která usnadní nejen výkon spravedlnosti soudy, ale zjednoduší přístup k ní i veřejnosti.

Ministři byli dále informováni o nyní projednávaných legislativních návrzích, výsledku ministerské videokonference mezi EU a USA k otázkám spravedlnosti a vnitřních věcí a nastupující německé předsednictví představilo svůj program. Mezi hlavní priority v oblasti spravedlnosti patří rozvoj e-justice a digitalizace, boj proti kyberzločinu a projevům nenávisti online či podpora zahájení činnosti Úřadu evropského veřejného žalobce na konci r. 2020.

 

Mgr. Vladimír Řepka, mluvčí Ministerstva spravedlnosti

5. 6. 2020