Agregátor obsahu Agregátor obsahu

02.01.2023 V návrhu novely zákona o státním zastupitelství budou zákonné důvody pro odvolání nejvyššího státního zástupce

Ministerstvo spravedlnosti v souladu s Programovým prohlášením vlády odeslalo v říjnu 2022 návrh novely zákona o státním zastupitelství do připomínkového řízení. V současné době dochází k vypořádávání došlých připomínek k návrhu zákona. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek již v půlce prosince loňského roku zadal legislativcům ministerstva, aby do návrhu zapracovali zákonné důvody pro odvolání nejvyššího státního zástupce.

Text předložené novely neměnil ustanovení o způsobu odvolání nejvyššího státního zástupce. Do připomínkového řízení odcházel text v podobě, který zachovával stávající právní stav. Koalice se totiž neshodla na konkrétní podobě tohoto ustanovení, dosud zveřejněný návrh tak odpovídal představám pouze některých koaličních stran.

Aktuálně dochází k vypořádávání došlých připomínek, ale již nyní je evidentní, že dojde ke změně návrhu zákona. Vládě tedy bude návrh předložen v podobě, která bude obsahovat konkrétní zákonné důvody pro odvolání nejvyššího státního zástupce, jeho odvolání bude přezkoumatelné soudem. To již v půlce prosince roku 2022 zadal ministr Pavel Blažek legislativcům spravedlnosti.

Věřím, že navržené řešení koaliční vláda schválí. Podle mého názoru snad předložíme přijatelný kompromis pro vládu, opozici i Senát," doplňuje Pavel Blažek.

 

 

Mgr. Vladimír Řepka, tiskový mluvčí Ministerstva spravedlnosti

2. ledna 2023