Agregátor obsahu Agregátor obsahu

22.08.2019 Ministerstvo spravedlnosti výrazně ušetří na energiích

Ministerstvu spravedlnosti se podaří ušetřit výrazné finanční prostředky v provozních nákladech pro příští dva roky. Náklady za energie v rezortu klesnou o 18 %, což znamená úsporu 87 milionů korun.

Nákup energií za výhodné ceny může ministerstvo realizovat na centrálním tržním místě, kde je zajištěna vysoká konkurence dodavatelů. V oblasti dodávek elektřiny a plynu nakupuje úřad od roku 2011 na Českomoravské komoditní burze Kladno. V srpnu tohoto roku nakoupilo ministerstvo 147 tisíc megawatthodin (MWh) elektřiny a 363 tisíc MWh zemního plynu za výrazně nižší ceny oproti současnému roku. Objem takto nakupovaných energii při důsledné centralizaci a dvouleté dodávce přesahující půl milionu MWh je pro rezort velmi výhodný a má svoji atraktivitu i pro dodavatele. Energie jsou ministerstvem spravedlnosti poptávány a nakupovány společně také pro objekty soudů všech stupňů, státní zastupitelství a budovy věznic, které jsou z hlediska spotřeby nejvýznamnější.    

Nejvíce se v příštích dvou letech resortu spravedlnosti sníží cena plynu, který zlevní v maloodběru meziročně o 27 % a ve velkoodběru o 28 %. Jen u těchto dvou produktů náklady klesnou o 71 milionů korun. Cena elektřiny v nízkém napětí bude nižší meziročně o 5 % a ve vysokém napětí o 8 %, což přinese úsporu dalších 16 milionů korun.

Mgr. Vladimír Řepka, tiskový mluvčí Ministerstva spravedlnosti

22. srpna 2019