Přejít na podrobné vyhledávání
Přejít na podrobné vyhledávání
Přejít na podrobné vyhledávání

Vězeňská služba ČR může mít první generálku v historii

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová předložila vládě návrh na jmenování do hodnosti generálporučíka pro generálního ředitele Vězeňské služby Petr Dohnala a návrh na jmenování do hodnosti brigádní generálky pro ředitelku Věznice Světlá nad Sázavou Moniku Myšičkovou.

Petr Dohnal zahájil svou profesní kariéru ve Vězeňské službě ČR před 29 lety. Za svou dlouholetou služební praxi se vypracoval od řadového příslušníka vězeňské služby přes řadu dalších výkonných i manažerských funkcí na pozici generálního ředitele. V současnosti je nejdéle sloužícím generálním ředitelem Vězeňské služby ČR od doby jejího vzniku.  Zásadním způsobem se podílí na emancipaci a rozvoji moderního vězeňství.  Výraznou měrou se zasadil o změnu vnější diferenciace Vězeňské služby ČR, což ve svém důsledku znamenalo redukci typů věznic a rozšíření pravomocí a odpovědnosti při umisťování vězňů do jednotlivých typů věznic. Tento princip zajistil českému vězeňství větší flexibilitu při práci s odsouzenými. Za jeho vedení také došlo k otevření českého vězeňství veřejnosti. Za posledních několik málo let se podařilo ukázat, že Vězeňskou službu ČR již lidé nemusí vnímat pouze jako represivní složku státu, ale jako organizaci, která umí účinně pomáhat, a to nejen v rámci svého zákonného poslání, tedy výchovou a nápravou těch, kteří jsou ve výkonu trestu odnětí svobody.

Monika Myšičková byla přijata do služebního poměru k Policii České republiky v roce 1995 a od roku 2000 působí u Vězeňské služby. Za svoji dlouholetou služební praxi se vypracovala od řadové policistky služby pořádkové policie, přes inspektorku vězeňské služby až na pozici ředitelky Věznice Světlá nad Sázavou, která je jedinou výhradně ženskou věznicí v České republice. Dlouhodobě se podílí na rozvoji specifického odborného zacházení s vězněnými ženami, a to především v oblasti vzdělávání žen. Dále podporuje a implementuje nové terapeutické programy práce s mladistvými ženami. V neposlední řadě stála u zrodu stěžejní koncepce nového oddílu pro odsouzené matky s dětmi do jednoho roku věku. Zásadním způsobem podporuje sociální kontakt s odsouzenými, spolupracuje s mnoha neziskovými a humanitárními organizacemi, které napomáhají odsouzeným s životem po propuštění z vězení. Věznice Světlá nad Sázavou je pod jejím vedením lídrem v mediálních, prezentačních a preventivních akcích, díky kterým se i celému bezpečnostnímu sboru daří bourat zažité bariéry a představovat tak Vězeňskou službu ČR jako sebevědomý, profesionální a pomáhající bezpečnostní sbor.

„Domnívám se, že jmenování Moniky Myšičkové do hodnosti brigádní generálky představuje povzbuzení pro všechny ženy, které v tomto bezpečnostním sboru slouží. V případě jejího jmenování by se tak stala první generálkou Vězeňské služby ČR od dob jejího vzniku," uvedla ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

 

Mgr. Vladimír Řepka, tiskový mluvčí Ministerstva spravedlnosti

5. 10. 2020