Agregátor obsahu Agregátor obsahu

24.09.2021 Ministryně spravedlnosti představila hlavní priority justice v rámci předsednictví ČR v EU spolkové ministryni Rakouska pro EU a ústavu

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová se dnes ve Vídni setkala se spolkovou ministryní Rakouska pro EU a ústavu, paní Karoline Edstadler. Hlavním tématem pracovního jednání bylo předsednictví ČR v EU a představení priorit v oblasti justice.

ČR měla dnes možnost v Rakousku představit hlavní priority ČR pro období našeho předsednictví v Radě EU, které se týkají oblasti justice. Zástupci ministerstva spravedlnosti chtěli získat podporu Rakouska u následujících priorit i dalších aktivit našeho předsednictví.

Mezi priority ČR v oblasti justice v rámci předsednictví ČR v EU budou patřit zejména následující oblasti:

Z oblasti trestního práva:

  • Revize směrnice o trestněprávní ochraně životního prostředí – očekáváme, že návrh bude Evropskou komisí předložen ještě koncem letošního roku. Stejně jako naši francouzští kolegové se zde domníváme, že by mělo zůstat na rozhodnutí členských států, zda na trestné činy proti životnímu prostředí aplikují trestní či správní sankce.
  • Digitalizace přeshraniční justiční spolupráce – půjde o část digitalizačního balíčku k justiční spolupráci. Ministerstvo spravedlnosti ČR obecně digitalizaci podporuje a dokonce ji považuje za nezbytnou, zejména v současné době. Zatím však stále přesně nevíme, jak bude balíček pojat, nicméně bychom preferovali, aby jednotlivé nástroje justiční spolupráce byly posuzovány samostatně, s ohledem na konkrétní smysl jejich digitalizace.

Z oblasti civilního práva:

  • Haagská úmluva o ochraně dospělých osob

„Jsem ráda, že spolupráce ČR a Rakouska je výborná, především v bilaterálních záležitostech jsou naše vztahy dlouhodobě velmi úzké a dobré.  Jsem proto velmi potěšena, že i díky našemu osobnímu setkání můžeme tyto vztahy dále rozvíjet." uvedla Marie Benešová.

Na pracovní cestě ministryni doprovázeli její náměstci, Jeroným Tejc a Tomáš Jan Podivínský.