Agregátor obsahu Agregátor obsahu

30.06.2020 Ministerstvo spravedlnosti představilo Výroční statistickou zprávu a nový zákon o whistleblowingu

Ministerstvo spravedlnosti představilo novou statistickou zprávu o stavu české justice a nový zákon o ochraně oznamovatelů, který dnes 30. června míří do meziresortního připomínkového řízení. Podrobnosti k Výroční statistické zprávě a novém zákonu je možné nalézt na stránkách Ministerstva spravedlnosti:

  • Výroční statistická zpráva - ZDE

„Jsou oblasti, které nám dělají radost. Například se zvyšuje množství uložených peněžitých trestů. Díky přesným statistickým údajům personálně posilujeme ty soudy, které se potýkají s velkým počtem nevyřízených věcí, a výsledky jsou vidět. Z něčeho však radost nemáme. A to je oblast správního soudnictví. Tyto problémy se snažíme s předsedy soudů aktivně řešit. Při jmenování nových soudců na správní agendu pamatujeme, posílili jsme je  o asistenty a  do budoucna počítáme i s personálním posilováním," uvádí ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

  • Zákon o ochraně oznamovatelů - ZDE

„Dnes do mezirezortního připomínkového řízení posíláme návrh zákona o ochraně oznamovatelů. Řízení bude standardně dvacetidenní a my vynaložíme veškeré úsilí, abychom připomínky vypořádali tak, aby zákon mohla v září schválit vláda. Budeme pak hledat podporu v Parlamentu, aby se zákon stihl schválit během jara roku 2021. S ohledem na konec volebního období je to nutné," doplňuje náměstek sekce koordinace boje proti korupci Jeroným Tejc.

 

Mgr. Vladimír Řepka, mluvčí Ministerstva spravedlnosti

30. 6. 2020