Agregátor obsahu Agregátor obsahu

24.03.2023 K dnešnímu prohlášení JUDr. Petry Lastovecké uvádí ministr spravedlnosti Pavel Blažek následující:

„Česká republika je parlamentní republikou. Právo členů Poslanecké sněmovny interpelovat jakékoliv orgány výkonné moci je ústavním právem každého poslance či poslankyně a nelze ho nijak omezovat. Každý člen parlamentu má tím i ústavní právo na odpověď. To současně neznamená, že lze na každou otázku vždy odpovědět. Mrzí mne, že zrovna Petra Lastovecká opakuje snadno prokazatelnou nepravdu, že se na informace ‚dotazoval ministr spravedlnosti‘. Ministr spravedlnosti je podle zákona jediná oprávněná osoba, která může dotaz poslance přeposlat směrem k soustavě státního zastupitelství při tvorbě odpovědí. Přesně toto ‚přeposlání interpelace‘ se stalo, žádné ‚své dotazy‘ jsem nepřipojil. Šlo o naprosto běžný, rutinní postup.

Kdyby téměř ihned poté, co byla interpelace doručena orgánům státního zastupitelství, nebyla pokoutně předána novinářům, nebylo vůbec nutné přetřásat celou záležitost ve veřejném prostoru. To ovšem nelze přičítat k tíži mně. K postupu VSZ Olomouc v tzv. brněnském případu bylo podáno několik interpelací z několika politických stran. Odpovědi budou zveřejněny. Každý bude moci posoudit, jak relevantní interpelace byly, či nebyly.

Dodávám, že v demokratickém právním státě každý orgán veřejné moci, včetně ministrů, soudců a státních zástupců musí být připraven na to, že bude dotazován ke své činnosti i osobě."

 

JUDr. Pavel Blažek, PhD., ministr spravedlnosti
24. března 2023