Komunitární programy v letech 2014 – 2020
Pro oblast justice je určen rámcový program „Justice“ (Spravedlnost), jenž přispěje k dalšímu rozvoji evropského prostoru spravedlnosti založeného na vzájemném uznávání a vzájemné důvěře. Kompletní informace o tomto programu lze nalézt na http://ec.europa.eu/justice/grants1/programmes-2014-2020/justice/index_en.htm. Rozpočet programu na období 2014 – 2020 je 378 mil. EUR.
Program podporuje zejména tyto oblasti:
• Justiční spolupráce v občanských věcech (judicial cooperation in civil matters), včetně občanskoprávních a obchodních věcí, platební neschopnosti, rodinných záležitostí a dědictví atd.
• Justiční spolupráce v trestních věcech (judicial cooperation in criminal matters)
• Vzdělávání v justici (judicial training), včetně jazykového vzdělávání v oblasti právní terminologie, s cílem podpořit společnou právní a soudní kulturu
• Přístup ke spravedlnosti v Evropě (access to justice in Europe), včetně práv obětí trestných činů a procesních práv v trestním řízení
Iniciativy v oblasti protidrogové politiky (aspekty soudní spolupráce a prevence kriminality)
Typy podporovaných aktivit:
• Školení (výměna zaměstnanců, workshopy, vývoj vzdělávacích modulů,…)
• Vzájemné učení, spolupráce, výměna osvědčených postupů, vzájemné hodnocení, vývoj nástrojů ICT ...
• Aktivity podporující zvyšování povědomí, šíření, konference,…
• Podpora hlavních aktérů (klíčové evropské nevládní organizace a sítě, orgány členských států provádějící právo Unie,…)
• Analytické činnosti (studie, sběr dat, vývoj společných metodik, ukazatelů, průzkumů, příprava metodik,…)
Veškeré aktivity, které mají být financovány z programu, musí přinést výsledky, jejichž přínosy přesahují rámec jednoho členského státu. Měly by se zabývat zejména následujícími faktory: Přispívá projekt k účinnému, komplexnímu a důslednému provádění nástrojů a politik práva Unie? Zlepší povědomí veřejnosti a znalosti o právech, hodnotách a zásadách vyplývajících z práva Unie? Bude to zlepšovat porozumění potenciálním otázkám, které se týkají těchto práv? Je pravděpodobné, že rozvíjí vzájemnou důvěru mezi členskými státy a zlepší přeshraniční spolupráci? Jaký je její nadnárodní dopad? Přispívá k vypracování a šíření osvědčených postupů? Budou vytvářet praktické nástroje a řešení, která řeší přeshraniční problémy nebo výzvy v rámci celé EU?