obsah

Ministerstvo spravedlnosti ČR

Do tzv. živých kauz ministr spravedlnosti nemůže a ani v budoucnu nebude moci zasahovat

„Ráda bych jednou provždy vyvrátila spekulace, že je mým cílem změnit stávající právní úpravu tak, aby osoba ministra spravedlnosti mohla jakýmkoliv způsobem zasahovat do živých kauz a ovlivňovat tak vyšetřování závažných kriminálních činů a korupčních kauz,“ uvedla dnes ministryně spravedlnosti Helena Válková s tím, že žádná verze zákona tuto možnost nepředpokládala.

 

Česká televize včera odvysílala reportáž a vydala zprávu z pracovní návštěvy ministryně spravedlnosti Heleny Válkové na rakouském státním zastupitelství pro oblast ekonomické kriminality a korupce. Z reportáže a ze zkrácených výroků paní ministryně v ní mohl vzniknout naprosto mylný dojem, že se ministryně spravedlnosti, prostřednictvím připravovaného návrhu nového zákona o státním zastupitelství, snaží prosadit možnost zasahovat do živých kauz svévolně a tím pádem i neomezeně, což je zcela mimo realitu.                     

    

 „Ministr spravedlnosti by měl mít právo na informace, které mu mohou pomoci při formování koncepcí trestních a jiných politik v oblasti jeho působnosti a při přípravě nové legislativy. Podle návrhu nového zákona o státním zastupitelství si bude moci ministr spravedlnosti pro tyto účely vyžádat souhrnné či statistické údaje,“ doplnila ministryně Válková.

 

 

27. 1. 2015                                     Tiskový odbor Ministerstva spravedlnosti ČR