obsah

Ministerstvo spravedlnosti ČR

Ministr Pelikán zahájil provoz unikátní „otevřené“ věznice: odsouzené připraví na návrat na svobodu

V Jiřicích na Nymbursku byla dnes slavnostně otevřena první tzv. otevřená věznice v Česku. Specializované zařízení bude připravovat odsouzené s delším trestem na zodpovědný návrat do společnosti. Podmínky ve věznici se budou blížit těm na svobodě.

popis.Text

Pravidelný režim a zároveň učení se odpovědnosti za sebe samé podle zahraničních zkušeností velkou měrou přispívají ke snížení recidivy. Odsouzení budou sami přispívat k úklidu a provozu věznice, starat se o údržbu budov a okrasné zahrady nebo pomáhat v kuchyni.

Prosadit a následně připravit tento projekt nás stálo mnoho úsilí. Stálo to ale za to, protože toto může být začátek koncepční změny našeho vězeňství,“ řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Inspiraci pro otevřené věznice našlo Ministerstvo spravedlnosti v Norsku, kde v otevřených věznicích vykonává trest zhruba 4000 odsouzených.

Dnešní zahájení projektu Otevřená věznice je jeden z nejlepších příkladů spolupráce mezi našimi dvěma zeměmi,“ řekla velvyslankyně Norského království Siri Ellen Sletner.

Před dvěma lety jsme navštívili věznici na norském ostrově Bastøy, kde se vězni o sebe starají v podstatě sami. Jsou už při výkonu trestu zodpovědní za své chování a po návratu do společnosti nevykazují téměř žádnou recidivu. Velmi jsme stáli o to, abychom mohli podobný projekt vyzkoušet u nás. Jsem rád, že se to po necelých dvou letech podařilo,“ doplnil generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal.

Podmínkou pro zařazení do výkonu trestu v Otevřené věznici bude kromě motivace také zdravotní způsobilost k práci a žádný kázeňský trest minimálně půl roku před nástupem.

Několikaměsíční pobyt odsouzených v Otevřené věznici bude rozdělený do dvou fází – přechodné a závěrečné. V závěru bude odsouzený moct například využít povolení opustit věznici například kvůli přijímacím pohovorům na pracovní místa.

V první fázi provozu otevřené věznice bude projekt sloužit 32 odsouzeným umístěným ve čtyřech ubytovnách. Kromě toho vznikla jedna administrativní budova s učebnami, kde vězni absolvují kurzy finanční gramotnosti, právního minima nebo například kurz PC gramotnosti. Po roce pilotního projektu plánuje Ministerstvo spravedlnosti zařízení využít pro stovku odsouzených.

16. 10. 2017                            Tiskové oddělení Ministerstva spravedlnosti

Základní informace

Adresa

Ministerstvo spravedlnosti ČR
Vyšehradská 16
128 10 Praha 2

tel.: +420-221 997 111
fax: +420-224 919 927
ID dat. schránky: kq4aawz
IČO: 00 02 54 29
e-mail: posta@msp.justice.cz
Kontakty

facebook twitter

Otevřená data

Aplikace Otevřená data

Ministr spravedlnosti

JUDr. Robert Pelikán, Ph.D.

Ministr spravedlnosti JUDr. Robert Pelikán, Ph.D