obsah

Ministerstvo spravedlnosti ČR

Ministr Pelikán nesouhlasí s plánovanou polskou justiční reformou

Dopisem zaslaným polskému ministru spravedlnosti Zbigniewu Ziobrovi vyjádřil šéf české justice Robert Pelikán své znepokojení z plánovaných změn na Nejvyšším soudě v Polsku a požádal svého polského kolegu, aby připravovanou reformu ještě jednou pečlivě zvážil.

Současný návrh zákona, kterým mají být odvoláni všichni soudci polského Nejvyššího soudu kromě těch, které označí ministerstvo spravedlnosti, podle Pelikána ohrožují nezávislost a efektivitu této instituce, potažmo celého soudního systému.

Česko a Polsko se v uplynulých 25 letech vzájemně inspirovaly při posilování a stabilizaci soudních systémů založených především na demokratických principech. V kontextu aktuální situace vyjádřil ministr spravedlnosti znepokojení nad chystanou reformou.

Jsem si vědom současného rozložení sil v polském Sejmu, přesto Vám navrhuji ještě jednou důkladně zvážit přijetí zákona týkajícího se Nejvyššího soudu v podobě, v jaké je nyní,“ píše ministr v dopisu svému polskému protějšku, ve kterém se pozastavuje především nad obsazováním míst na Nejvyšším soudě pouze z vůle ministra spravedlnosti. „Nezávislá justice je základem pro efektivní fungování celého systému,“ dodává ministr Pelikán.

Šéf české justice závěrem vyjádřil touhu zachovat a dále rozvíjet dobré vztahy mezi oběma ministerstvy.

Dopis zaslaný polskému ministru spravedlnosti je k dispozici zde.

19. 7. 2017                  Tiskové oddělení Ministerstva spravedlnosti

Základní informace

Adresa

Ministerstvo spravedlnosti ČR
Vyšehradská 16
128 10 Praha 2

tel.: +420-221 997 111
fax: +420-224 919 927
ID dat. schránky: kq4aawz
IČO: 00 02 54 29
e-mail: posta@msp.justice.cz
Kontakty

facebook twitter

Otevřená data

Aplikace Otevřená data

Ministr spravedlnosti

JUDr. Jan Kněžínek, Ph.D.

Ministr spravedlnosti JUDr. Jan Kněžínek, Ph.D