obsah

Ministerstvo spravedlnosti ČR

O zaměstnance ve výkonu trestu je zájem: ulice Prahy 2 pomáhá uklízet 16 vězňů

Od počátku února pomáhají vězni s úklidem v ulicích Prahy 2. Projekt zaměstnávání odsouzených se zrodil ve spolupráci městské části Praha 2, Vězeňské služby ČR a úklidové firmy Komwag a souvisí s novou koncepcí vězeňství, kterou prosazuje Ministerstvo spravedlnosti. První měsíce projektu dokazují, že jde o spolupráci více než úspěšnou. V ulicích městské části začalo na začátku letošního uklízet 8 vězňů, nyní je jejich počet dvojnásobný.

Starostka Prahy 2 Jana Černochová ocenila ochotu společnosti Komwag spolupracovat při integraci vězňů do společnosti, a to nejen v tomto unikátním případě: „Komwag také pomáhá v práci probační a mediační služby. Už dříve zaměstnával odsouzené po uplynutí výkonu trestu. A myslím si, že to jsou právě životní příběhy těchto lidí, které mohou garantovat, že to bude fungovat,“ podotýká starostka Jana Černochová.

Po čtyřech měsících funguje projekt více než dobře. „Přestřihnutí pásky je důležité, ale samo o sobě nestačí. Vždy je podstatné se dívat, jak se věci vyvíjejí dál. Jsem velmi rád, že v tomto případě se naše představy více než naplňují,“ zhodnotil projekt ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Generální ředitel Vězeňské služby ČR Petr Dohnal k tomu říká: „Hodnocení projektu je přesně takové, jak jsem si při jeho startu představoval. Ukázalo se, že zaměstnávání odsouzených na ně má v převážné většině pozitivní vliv. Skutečnost, že jeden, nyní už bývalý vězeň ve společnosti Komwag pracuje dál a dalším byla nabídnuta spolupráce po propuštění, je přesně to, co od všech podobných projektů očekáváme – aby věznice opouštěli lidé, kteří umí pracovat, mají pracovní návyky a chovají se slušně.“

V současné době jsou vězni zaměstnáváni při úklidu na třech místech – v Praze 2, na překladišti Malešice a v Mníšku pod Brdy. Komwag má nyní celkem 16 pracovníků ve výkonu trestu. Osm z nich pracuje v Praze 2 a spolupodílejí se na ručním úklidu pěších komunikací. Pracují vždy ve dvojici, kterou má na starost stálý pracovník Komwagu. V uzavřeném areálu překladiště v Malešicích pomáhá s tříděním odpadu pět pracovníků a v Mníšku pod Brdy další tři.

Komwag počítá s možností zaměstnat vězně po ukončení výkonu trestu, jak podotýká ředitel společnosti Jaroslav Stružka: „V současné době nastoupil na jedno z našich pracovišť na dohodu o provedení práce první pracovník po výkonu trestu. Dalším dvěma jsme pro případ podmíněného propuštění nabídli pracovní poměr a jednomu z nich pomáháme s ubytováním. Možnost trvalého pracovního poměru po propuštění byl však nabídnut i dalším pracovníkům ve výkonu trestu.“

Vězni jsou k práci motivováni i pravidelným hodnocením. Provádí se jednou za dva měsíce a zohledňuje se také to, zda si zaslouží kázeňskou odměnu. Někteří už takové „prémie“ za dobrou práci od Komwagu získali.

Zaměstnávání odsouzených je jednou z priorit ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Za dva roky ve funkci se podařilo ve spolupráci s firmami zaměstnat o třicet procent práceschopných vězňů více. Aktuálně pracuje 8 715 odsouzených.

 

16. června 2017                          Tiskové oddělení Ministerstva spravedlnosti