obsah

Ministerstvo spravedlnosti ČR

Evropská komise porovnala justiční systémy: české soudy obstály. Jsou rychlejší a efektivnější

Letošní hodnocení Evropské komise o kvalitě soudních systémů členských států přináší pro Českou republiku dobré zprávy. Délku1 civilních řízení se místním soudům podařilo zkrátit na šest měsíců, což České republice vyneslo devátou příčku mezi zeměmi EU. Pro srovnání, civilní řízení trvají například ve Francii téměř dvakrát déle. Zrychlit civilní řízení se podařilo také například slovenské justici – přesto zůstává jejich délka v sousední zemi dvojnásobná než v tuzemsku.

 

Letošní tzv. Justice Scoreboard ukazuje další pozitivní trend. Vůbec poprvé v rámci hodnocených let přesáhl počet vyřízených věcí počet věcí napadlých. Jinými slovy, zatímco v roce 2014 přicházelo do podatelen soudů více věcí, než mohly vyřídit, na konci téhož roku nastal obrat. V roce 2015 už soudy poprvé vyřídily více věcí, než obdržely. Česká republika tak efektivitou předstihla Nizozemí, Rakousko nebo Španělsko.

 

Naopak jako nedostatečnou hodnotí Evropské komise publikaci soudních rozhodnutí na internetu. Nedostatky vykazuje také rychlost správního soudnictví. Na řešení obou problémů začalo Ministerstvo spravedlnosti již pracovat.

 

Celá zpráva Evropské komise je ke stažení zde.

 

Ministerstvo spravedlnosti zároveň pracuje na první vlastní statistické výroční zprávě, která detailně zhodnotí nejen délky řízení, ale například i nápad a rozdíly mezi jednotlivými kraji. Zprávu chce resort dokončit v příštích týdnech.

 

10. 4. 2017                                         Tiskové oddělení Ministerstva spravedlnosti

 

 


1 Proměnná, tzv. disposition time, je vypočtena Evropskou komisí podílem nevyřízených a vyřízených věcí a násobená 365.

 

 


 

Základní informace

Adresa

Ministerstvo spravedlnosti ČR
Vyšehradská 16
128 10 Praha 2

tel.: +420-221 997 111
fax: +420-224 919 927
ID dat. schránky: kq4aawz
IČO: 00 02 54 29
e-mail: posta@msp.justice.cz
Kontakty

facebook twitter

Otevřená data

Aplikace Otevřená data

Ministr spravedlnosti

JUDr. Jan Kněžínek, Ph.D.

Ministr spravedlnosti JUDr. Jan Kněžínek, Ph.D